April 22, 2023
|
Sanborn Regional - Kingston, NH

Boys' 100 Meters Finals

W: -2.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Joshua Gentchos JR Bishop Brady 10.04 13.96 11.53 10
2 Nehemiah Oyaronbi JR Trinity 12.16 12.39 11.58 8
3 Edwen Rodriguez SR Manchester West 11.91 10.50 11.79 6
4 Jack Beauchesne SR Bishop Brady 9.73 13.58 12.01 4
5 Gabriel Kean JR Plymouth Regional 13.72 11.79 12.03 2
6 Alan Yap JR Bishop Brady 15.28 15.40 12.32 1
7 Kyle Bradley SR Sanborn Regional 13.73 12.62 12.37 -

Boys' 100 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME WIND
1 Nehemiah Oyaronbi JR Trinity 9.28 11.60 -1.4
2 Jack Beauchesne SR Bishop Brady 14.44 11.74 -1.1
3 Joshua Gentchos JR Bishop Brady 9.29 11.75 -1.1
4 Alan Yap JR Bishop Brady 13.50 11.84 -1.8
5 Edwen Rodriguez SR Manchester West 11.84 11.84 -2.0
6 Kyle Bradley SR Sanborn Regional 11.61 11.96 -0.6
7 Gabriel Kean JR Plymouth Regional 13.29 11.97 -0.9
8 Kendrick Edwards SO Con-Val 12.84 12.00 -0.9
9 Bishow Thapa SR Merrimack Valley 10.69 12.01 -1.8
10 Lukas Valencia SR Manchester West 8.82 12.07 -1.7
11 Anthony DiGantommaso FR Trinity 11.49 12.09 -1.5
12 Taylor Gallant SR Manchester West 8.60 12.11 0.5
13 Nicholas Sobalo SR Pelham 13.33 12.11 -1.8
14 Tyler Walcott JR Kennett 13.50 12.16 -1.8
15 Shane McKeen SO Sanborn Regional 9.78 12.22 0.5
16 Jason Robillard SR Newmarket 15.55 12.24 -1.1
17 Nick Steigmeyer SR Bishop Brady 9.86 12.32 -0.6
18 Austin Ingersoll JR Sanborn Regional 10.69 12.42 -1.5
19 Colby Gedney JR Oyster River 9.58 12.44 -1.4
20 Elliot Featherstone SO Con-Val 10.97 12.46 -2.0
21 Brandon Lurvey FR Pembroke 11.12 12.49 -1.8
22 Ryle Isuga JR Lebanon 11.64 12.51 -1.1
23 James Brower SO Oyster River 14.53 12.52 -1.1
24 David Delisle JR Goffstown 11.54 12.54 -1.8
25 Talan Patkul JR Lebanon 11.55 12.55 -1.7
26 Sean Stanchfield SR Kearsarge 11.82 12.57 -1.8
27 Logan Troon SO Kennett 15.05 12.64 -1.1
28 Nicolas Ogelsby SO Merrimack Valley 11.33 12.73 -1.4
29 Jack Harris JR Con-Val 10.32 12.74 -1.5
30 Jason Dyment JR Kearsarge 15.25 12.81 -1.8
31 Quinton Cloutier JR Kearsarge 16.17 12.83 -1.7
32 LJ Boyd SO Newmarket 13.48 12.83 0.5
33 Charlie Ransom SR Pembroke 9.12 12.84 -0.6
34 Cameron Moore-Jahn JR Merrimack Valley 15.56 12.86 -0.9
35 Griffin Grondahl FR Oyster River 15.85 12.88 -1.8
36 Nicholas Ball FR Monadnock 15.65 12.93 -2.0
37 Joel Douzanis SO John Stark 13.00 13.00 -1.4
38 Devon Glackin SR Kennett 16.04 13.04 0.5
39 William Schmidt FR Goffstown 9.31 13.10 -0.6
40 Damon Dawson FR Kearsarge 15.40 13.16 -0.6
41 Nicholas Brown JR Bishop Brady 12.28 13.20 -1.4
42 Ryder Desharnais FR Lebanon 9.24 13.20 -1.5
43 Soumyan Dillip JR Newmarket 12.58 13.24 -1.7
44 Joshua York FR Newfound Regional 11.03 13.28 -0.6
45 Marco Getchell SO Lebanon 16.62 13.29 -1.1
46 Torin Regney FR Monadnock 9.31 13.30 -1.5
47 Connor Walsh SO Oyster River 11.64 13.38 0.5
48 Matthew Palleschi FR Pembroke 14.34 13.40 -2.0
49 Elijah Johnson SR Con-Val 12.66 13.46 0.5
50 Shukuru Bahera SR Manchester West 14.68 13.46 -1.1
51 Charles Grenon SR St. Thomas Aquinas 11.64 13.53 -1.8
52 CJ Darois SR Raymond 10.04 13.56 -1.1
53 Emmanuel Bawa FR Monadnock 12.49 13.57 -1.1
54 Ben Riordan JR Pelham 17.41 13.60 -1.4
55 Russell Quinney SO Goffstown 10.88 13.60 -1.5
56 Henry D'Antonio SR Sanborn Regional 15.12 13.62 -1.7
57 Fin McGuirk SR Newmarket 10.01 13.70 -1.1
58 Caleb Pescosolido FR Oyster River 16.22 13.74 -1.7
59 Wyatt Norcross JR Newfound Regional 13.19 13.74 -1.8
60 Luis Estrella JR Plymouth Regional 16.14 13.79 -1.8
61 Reed DeWitt FR Hopkinton 15.78 13.84 -0.6
62 Patrick Martin SO Hopkinton 14.99 13.88 -1.1
63 Jack Dowd FR Trinity 13.15 13.99 -1.1
64 Noah Thomas FR John Stark 14.98 14.00 -1.1
65 Nicholas Preve SO Pembroke 15.29 14.15 -1.1
66 Tyler Dunphy JR Raymond 10.11 14.23 -0.9
67 Graeme Burtis FR Plymouth Regional 10.46 14.33 -1.7
68 Jacob Gonzalez FR Sanborn Regional 10.62 14.35 -1.8
69 Casey Lindsey FR Pelham 14.07 14.35 -0.9
70 Lucas Spinelli SO St. Thomas Aquinas 10.98 14.44 -2.0
71 Spencer Bozek FR Newmarket 12.77 14.51 -1.8
72 Elijah Raycraft SO Merrimack Valley 14.61 14.61 0.5
73 Brodie Moore FR Raymond 16.51 14.87 -0.6
74 Marshall Hartshorn FR Derryfield 13.32 15.31 -1.7
75 Raven Brown FR Coe-Brown 18.79 15.79 -1.8
76 Michael Cunningham FR Kearsarge 18.19 15.81 -1.5
77 Isac Nelson FR Kennett 15.07 16.03 -1.8
78 Jadon Shi FR Derryfield 18.68 16.53 -2.0
79 Harrison Dixon SO Plymouth Regional 18.74 17.35 -1.4
80 Cooper Hedderig FR Merrimack Valley 12.84 17.35 -2.0
81 Scott Converse FR Raymond 25.81 24.81 -1.1
Boys' 100 Meters Preliminaries Heat 1
W: -0.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Kyle Bradley SR Sanborn Regional 9.45 11.96
17 Nick Steigmeyer SR Bishop Brady 9.37 12.32
33 Charlie Ransom SR Pembroke 9.76 12.84
39 William Schmidt FR Goffstown 10.75 13.10
40 Damon Dawson FR Kearsarge 15.40 13.16
44 Joshua York FR Newfound Regional 9.83 13.28
61 Reed DeWitt FR Hopkinton 16.75 13.84
73 Brodie Moore FR Raymond 11.01 14.87
Boys' 100 Meters Preliminaries Heat 2
W: 0.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Taylor Gallant SR Manchester West 12.72 15.38 13.33 12.11 8.48 11.87 9.09
15 Shane McKeen SO Sanborn Regional 15.52 13.20 10.88 12.22 13.20 12.71 13.32
32 LJ Boyd SO Newmarket 10.40 12.32 13.09 12.83 10.65 16.68 16.04
38 Devon Glackin SR Kennett 16.43 13.57 12.13 13.04 15.78 14.87 11.09
47 Connor Walsh SO Oyster River 10.57 15.52 13.65 13.38 9.77 10.17 16.19
49 Elijah Johnson SR Con-Val 10.37 11.98 16.83 13.46 10.64 14.27 15.75
72 Elijah Raycraft SO Merrimack Valley 18.41 15.20 14.32 14.61 10.23 13.88 11.69
Boys' 100 Meters Preliminaries Heat 3
W: -1.8
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Nicholas Sobalo SR Pelham 12.11
14 Tyler Walcott JR Kennett 12.16
21 Brandon Lurvey FR Pembroke 12.49
26 Sean Stanchfield SR Kearsarge 12.57
51 Charles Grenon SR St. Thomas Aquinas 13.53
68 Jacob Gonzalez FR Sanborn Regional 14.35
71 Spencer Bozek FR Newmarket 14.51
75 Raven Brown FR Coe-Brown 15.79
Boys' 100 Meters Preliminaries Heat 4
W: -1.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 Alan Yap JR Bishop Brady 11.84 14.09 10.19
9 Bishow Thapa SR Merrimack Valley 12.01 10.09 10.09
24 David Delisle JR Goffstown 12.54 9.53 13.92
30 Jason Dyment JR Kearsarge 12.81 13.07 13.20
35 Griffin Grondahl FR Oyster River 12.88 14.43 11.47
59 Wyatt Norcross JR Newfound Regional 13.74 15.26 12.78
60 Luis Estrella JR Plymouth Regional 13.79 9.66 10.35
77 Isac Nelson FR Kennett 16.03 20.20 13.63
Boys' 100 Meters Preliminaries Heat 5
W: -1.7
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Lukas Valencia SR Manchester West 12.07
25 Talan Patkul JR Lebanon 12.55
31 Quinton Cloutier JR Kearsarge 12.83
43 Soumyan Dillip JR Newmarket 13.24
56 Henry D'Antonio SR Sanborn Regional 13.62
58 Caleb Pescosolido FR Oyster River 13.74
67 Graeme Burtis FR Plymouth Regional 14.33
74 Marshall Hartshorn FR Derryfield 15.31
Boys' 100 Meters Preliminaries Heat 6
W: -1.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Anthony DiGantommaso FR Trinity 15.12 12.09
18 Austin Ingersoll JR Sanborn Regional 14.78 12.42
29 Jack Harris JR Con-Val 10.32 12.74
42 Ryder Desharnais FR Lebanon 13.60 13.20
46 Torin Regney FR Monadnock 16.23 13.30
55 Russell Quinney SO Goffstown 11.70 13.60
76 Michael Cunningham FR Kearsarge 16.13 15.81
Boys' 100 Meters Preliminaries Heat 7
W: -0.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
7 Gabriel Kean JR Plymouth Regional 14.13 11.97 15.57
8 Kendrick Edwards SO Con-Val 10.92 12.00 10.92
34 Cameron Moore-Jahn JR Merrimack Valley 16.08 12.86 9.65
66 Tyler Dunphy JR Raymond 15.23 14.23 10.11
69 Casey Lindsey FR Pelham 11.48 14.35 14.07
Boys' 100 Meters Preliminaries Heat 8
W: -1.1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Jack Beauchesne SR Bishop Brady 11.74 15.27
16 Jason Robillard SR Newmarket 12.24 12.73
27 Logan Troon SO Kennett 12.64 12.39
45 Marco Getchell SO Lebanon 13.29 12.90
52 CJ Darois SR Raymond 13.56 16.82
62 Patrick Martin SO Hopkinton 13.88 10.28
63 Jack Dowd FR Trinity 13.99 10.22
65 Nicholas Preve SO Pembroke 14.15 12.31
Boys' 100 Meters Preliminaries Heat 9
W: -1.4
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Nehemiah Oyaronbi JR Trinity 11.60
19 Colby Gedney JR Oyster River 12.44
28 Nicolas Ogelsby SO Merrimack Valley 12.73
37 Joel Douzanis SO John Stark 13.00
41 Nicholas Brown JR Bishop Brady 13.20
54 Ben Riordan JR Pelham 13.60
79 Harrison Dixon SO Plymouth Regional 17.35
Boys' 100 Meters Preliminaries Heat 10
W: -2.0
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Edwen Rodriguez SR Manchester West 11.84
20 Elliot Featherstone SO Con-Val 12.46
36 Nicholas Ball FR Monadnock 12.93
48 Matthew Palleschi FR Pembroke 13.40
70 Lucas Spinelli SO St. Thomas Aquinas 14.44
78 Jadon Shi FR Derryfield 16.53
80 Cooper Hedderig FR Merrimack Valley 17.35
Boys' 100 Meters Preliminaries Heat 11
W: -1.1
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Joshua Gentchos JR Bishop Brady 11.75
22 Ryle Isuga JR Lebanon 12.51
23 James Brower SO Oyster River 12.52
50 Shukuru Bahera SR Manchester West 13.46
53 Emmanuel Bawa FR Monadnock 13.57
57 Fin McGuirk SR Newmarket 13.70
64 Noah Thomas FR John Stark 14.00
81 Scott Converse FR Raymond 24.81