January 26, 2020
|
UNH--Paul Sweet Oval - Durham, NH
|
160m (Flat)

Boys' 55 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Adrian Sutton Senior Spaulding 6.82
2 John Elie Senior Pelham 6.96
3 Tyler May Senior Pembroke 7.03
4 Chandler Sutton Junior Spaulding 7.04
5 Kevin Schanlaber Senior White Mountains 7.08
6 Evan Holland Senior Keene 7.14

Boys' 55 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Adrian Sutton Senior Spaulding 6.88
2 John Elie Senior Pelham 6.98
3 Kevin Schanlaber Senior White Mountains 7.04
4 Chandler Sutton Junior Spaulding 7.05
5 Tyler May Senior Pembroke 7.06
6 Evan Holland Senior Keene 7.07
7 Bryce Hill Junior Kennett 7.14
8 Jacob Casey Senior Exeter 7.20
9 Ben Tichner Senior Lebanon 7.22
10 Troy Gulezian Junior Raymond 7.24
11 Lucas Mathieu Senior Belmont 7.44
Boys' 55 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 John Elie Senior Pelham 6.98
10 Troy Gulezian Junior Raymond 7.24
Boys' 55 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Adrian Sutton Senior Spaulding 6.88
4 Chandler Sutton Junior Spaulding 7.05
5 Tyler May Senior Pembroke 7.06
7 Bryce Hill Junior Kennett 7.14
11 Lucas Mathieu Senior Belmont 7.44
Boys' 55 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Kevin Schanlaber Senior White Mountains 7.04
6 Evan Holland Senior Keene 7.07
8 Jacob Casey Senior Exeter 7.20
9 Ben Tichner Senior Lebanon 7.22

Boys' 300 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Dante Radigonda Senior Exeter 36.72
2 Caden Foster Senior Newmarket 37.98
3 John Elie Senior Pelham 38.03
4 Zachary Valhouli Junior Winnacunnet 38.88
5 Devan Wade Senior Kingswood 38.98
6 Jacob Marden Senior Pembroke 39.60
7 Dylan Foss Senior Pelham 39.82
8 Tyler St. Onge Senior Campbell 39.83
9 Eddie Mann Senior Belmont 40.06
10 Thomas Lamar Senior Exeter 40.08
11 Chris Taylor Senior Conant 40.16
12 Nolan Duffy Senior Winnacunnet 40.19
13 Joshua Curry Senior Exeter 40.59
14 Tanner Thornton Senior Exeter 41.06
15 William O'Connor Junior Keene 41.09
16 Jordan Tanguay Sophomore Pelham 41.43
17 Elijah Johnson Freshman Con-Val 41.61
18 Rahul Chalumuri Senior Keene 42.57
19 Ryan Miller Senior Pelham 43.25
Boys' 300 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Joshua Curry Senior Exeter 40.59
16 Jordan Tanguay Sophomore Pelham 41.43
17 Elijah Johnson Freshman Con-Val 41.61
18 Rahul Chalumuri Senior Keene 42.57
Boys' 300 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Dylan Foss Senior Pelham 39.82
11 Chris Taylor Senior Conant 40.16
14 Tanner Thornton Senior Exeter 41.06
19 Ryan Miller Senior Pelham 43.25
Boys' 300 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Thomas Lamar Senior Exeter 40.08
12 Nolan Duffy Senior Winnacunnet 40.19
15 William O'Connor Junior Keene 41.09
Boys' 300 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Devan Wade Senior Kingswood 38.98
6 Jacob Marden Senior Pembroke 39.60
8 Tyler St. Onge Senior Campbell 39.83
9 Eddie Mann Senior Belmont 40.06
Boys' 300 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Dante Radigonda Senior Exeter 36.72
2 Caden Foster Senior Newmarket 37.98
3 John Elie Senior Pelham 38.03
4 Zachary Valhouli Junior Winnacunnet 38.88

Boys' 600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Owen Parker Junior Winnacunnet 1:28.81
2 Sergio Sartini Senior Keene 1:29.06
3 Harry Ryan Junior Monadnock 1:30.26
4 Cameron Dufault Senior Pelham 1:31.72
5 Scott Philibert Junior Raymond 1:33.19
6 Matt Allen Freshman Exeter 1:33.46
7 Ethan Vitello Sophomore Conant 1:34.41
8 George Cheney Junior Portsmouth Christian 1:34.44
9 Cole Cooper Junior Winnacunnet 1:36.76
10 Matthew Lambert Senior Winnacunnet 1:37.13
11 Thomas Sennett Sophomore Con-Val 1:38.71
Boys' 600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Scott Philibert Junior Raymond 1:33.19
6 Matt Allen Freshman Exeter 1:33.46
8 George Cheney Junior Portsmouth Christian 1:34.44
9 Cole Cooper Junior Winnacunnet 1:36.76
10 Matthew Lambert Senior Winnacunnet 1:37.13
11 Thomas Sennett Sophomore Con-Val 1:38.71
Boys' 600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Owen Parker Junior Winnacunnet 1:28.81
2 Sergio Sartini Senior Keene 1:29.06
3 Harry Ryan Junior Monadnock 1:30.26
4 Cameron Dufault Senior Pelham 1:31.72
7 Ethan Vitello Sophomore Conant 1:34.41

Boys' 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jack Taylor Senior Winnacunnet 2:37.40
2 Torin Kindopp Sophomore Keene 2:39.55
3 Ryan Walker Senior Winnacunnet 2:41.47
4 Landen Vaillancourt Junior Mascenic Regional 2:41.91
5 Riley Mann Junior Winnisquam 2:44.95
6 Owen Stocker Junior Sanborn Regional 2:45.53
7 Benjamin Neff Junior Bow 2:49.80
8 Tyler Scopelites Senior Campbell 2:51.36
9 Gabriel Neff Senior Bow 2:51.69
10 Benjamin Berman Junior Winnacunnet 2:51.86
11 Adem Aricanli Sophomore Bow 2:52.05
12 Rathanak Chea Senior Winnacunnet 2:53.12
13 Abe Dreher Sophomore Con-Val 2:54.93
14 Adam Roy Sophomore Spaulding 2:55.74
15 Benjamin Webb-McClain Junior Winnacunnet 2:57.48
16 Trevor Scopelites Senior Campbell 2:58.53
Boys' 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Benjamin Neff Junior Bow 2:49.80
9 Gabriel Neff Senior Bow 2:51.69
10 Benjamin Berman Junior Winnacunnet 2:51.86
11 Adem Aricanli Sophomore Bow 2:52.05
12 Rathanak Chea Senior Winnacunnet 2:53.12
13 Abe Dreher Sophomore Con-Val 2:54.93
14 Adam Roy Sophomore Spaulding 2:55.74
15 Benjamin Webb-McClain Junior Winnacunnet 2:57.48
Boys' 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jack Taylor Senior Winnacunnet 2:37.40
2 Torin Kindopp Sophomore Keene 2:39.55
3 Ryan Walker Senior Winnacunnet 2:41.47
4 Landen Vaillancourt Junior Mascenic Regional 2:41.91
5 Riley Mann Junior Winnisquam 2:44.95
6 Owen Stocker Junior Sanborn Regional 2:45.53
8 Tyler Scopelites Senior Campbell 2:51.36
16 Trevor Scopelites Senior Campbell 2:58.53

Boys' 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Colin Donnelly Senior Winnacunnet 4:16.62
2 Dylan Robert Junior Winnisquam 4:22.23
3 James Sullivan Junior Exeter 4:23.95
4 Tyler Beard Sophomore Con-Val 4:34.06
5 Matthew Bernier Junior Conant 4:34.10
6 Luke O'Halloran Freshman Portsmouth Christian 4:36.51
  Landen Vaillancourt Junior Mascenic Regional DQ

Boys' 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Jake Velazquez Senior Keene 9:11.61
2 Harrison Kim Senior Con-Val 9:44.00
3 Ben Webber Sophomore Exeter 9:55.96
4 Colin Lessard Senior Bow 10:04.87
5 August Kotula Junior Con-Val 10:10.89
6 Josh Nottebart Senior Pelham 10:13.63
7 Ethan Weinhold Junior Conant 10:29.81

Boys' 55 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Adrian Sutton Senior Spaulding 7.90
2 Evan Holland Senior Keene 8.35
3 James Dupuis Junior Pembroke 8.61
4 Michael Poulin Junior Exeter 8.62
5 Patrick D'Entremont Junior Winnacunnet 8.62
6 Wyatt Lord Senior Fall Mountain 8.64

Boys' 55 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Adrian Sutton Senior Spaulding 8.08
2 Evan Holland Senior Keene 8.39
3 Patrick D'Entremont Junior Winnacunnet 8.55
4 Michael Poulin Junior Exeter 8.55
5 Wyatt Lord Senior Fall Mountain 8.58
6 James Dupuis Junior Pembroke 8.66
7 Mark Galvin Senior Bishop Brady 8.71
8 Aidan Hayes Sophomore Kennett 9.39
9 Jacob Marden Senior Pembroke 9.42
10 Matthew Lambert Senior Winnacunnet 9.59
11 Brady Hanson Sophomore Winnacunnet 9.80
12 Nicholas Lamontagne Freshman Lebanon 10.53
  Jeremy Lenox Freshman Keene DQ
Boys' 55 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Adrian Sutton Senior Spaulding 8.08
6 James Dupuis Junior Pembroke 8.66
7 Mark Galvin Senior Bishop Brady 8.71
11 Brady Hanson Sophomore Winnacunnet 9.80
  Jeremy Lenox Freshman Keene DQ
Boys' 55 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Patrick D'Entremont Junior Winnacunnet 8.55
5 Wyatt Lord Senior Fall Mountain 8.58
9 Jacob Marden Senior Pembroke 9.42
12 Nicholas Lamontagne Freshman Lebanon 10.53
Boys' 55 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Evan Holland Senior Keene 8.39
4 Michael Poulin Junior Exeter 8.55
8 Aidan Hayes Sophomore Kennett 9.39
10 Matthew Lambert Senior Winnacunnet 9.59
Boys' 4 x 160 Relay Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME
11 Campbell Hart, Holder, Picone, St. Onge 1:29.41
12 Conant Brooks, Wolterbeek, Poikonen, Saveall 1:31.64
13 Con-Val Beard, Deschenes, Higgins, Guzman 1:31.84
Boys' 4 x 160 Relay Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME
8 Raymond Sharpe, Potter, Philibert, Gulezian 1:23.83
10 Portsmouth Christian Cheney, O'Halloran, Baussmann, Garton 1:24.67
Boys' 4 x 160 Relay Section 3
PL TEAM ATHLETES TIME
6 Belmont Mathieu, Mann, Edgren, Robichaud 1:21.53
7 Kennett Hill, Wheeler, Klementovich, Martin 1:21.79
Boys' 4 x 160 Relay Section 4
PL TEAM ATHLETES TIME
5 Pembroke Mitchell, Army, Kafkoulas, May 1:21.14
9 Lebanon Lamontagne, Tichner, Leuthauser, Miller 1:24.16
Boys' 4 x 160 Relay Section 5
PL TEAM ATHLETES TIME
3 Pelham Miller, Dufault, Foss, Elie 1:19.25
  Keene O'Connor, Nolan, Shield, Holland DNF
Boys' 4 x 160 Relay Section 6
PL TEAM ATHLETES TIME
4 Winnacunnet Berman, Valhouli, Parker, Duffy 1:20.30
  Exeter Curry, Casey, Lamar, Poulin DQ
Boys' 4 x 160 Relay Section 7
PL TEAM ATHLETES TIME
1 Spaulding Lane, Benedict, Sutton, Sutton 1:18.80
2 Newmarket Tilton, Berthiaume, Berthiaume, Foster 1:18.96
Boys' 4 x 400 Relay Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME
11 Pembroke Garcia, Marden, Dupuis, Tremblay 4:05.74
12 Monadnock Lombara, Hill, Donnelly, Ryan 4:05.96
14 Pelham Snyder, D'Amour, Kenney, Tanguay 4:10.77
15 Epping Bernier, Hodgman, Horton, Johnson 4:25.22
Boys' 4 x 400 Relay Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME
7 Con-Val Kim, McGuiness, Johnson, Sennett 4:01.39
9 Raymond Sharpe, Potter, Gulezian, Philibert 4:02.62
13 St. Thomas Aquinas Riley, O'Connor, Hyatt, Smith 4:08.21
Boys' 4 x 400 Relay Section 3
PL TEAM ATHLETES TIME
4 Winnisquam Belleville, Griffin, Mann, Phelps 3:53.06
5 Bow Aricanli, Lessard, Neff, Neff 3:53.27
8 Campbell Picone, Scopelites, Scopelites, St. Onge 4:01.94
10 Spaulding Libby, Paradis, Roy, Durand 4:04.38
Boys' 4 x 400 Relay Section 4
PL TEAM ATHLETES TIME
1 Winnacunnet Walker, Valhouli, Parker, Taylor 3:43.02
2 Exeter Allen, Thornton, Sullivan, Radigonda 3:47.89
3 Keene Nolan, Sartini, Holland, Kindopp 3:50.69
6 Conant Vitello, Pierce, Bernier, Taylor 3:53.70

Boys' High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Max Lussier Junior Sanborn Regional 5' 10" 1.77m
2 Dylan Foss Senior Pelham 5' 8" 1.72m
3 Lucas Sipler Sophomore Keene 5' 8" 1.72m
4 Christian Fortin Junior Winnacunnet 5' 8" 1.72m
5 Mark Galvin Senior Bishop Brady 5' 6" 1.67m
6 James Dupuis Junior Pembroke 5' 4" 1.62m
  Peter Shield Junior Keene NH NH
  Xavier Medina Junior Spaulding NH NH
  Cole Ahern Freshman Plymouth Regional NH NH
  Ryan Doherty Junior Sanborn Regional NH NH

Boys' Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Dylan Foss Senior Pelham 21' 2" 6.45m
2 Ryan Lane Senior Spaulding 20' 3.5" 6.18m
3 Devan Wade Senior Kingswood 19' 11.25" 6.07m
4 Adrian Sutton Senior Spaulding 19' 10.25" 6.05m
5 Kevin Schanlaber Senior White Mountains 19' 6.5" 5.95m
6 Colby Foster Senior Newmarket 19' 1" 5.81m
7 Ethan Vitello Sophomore Conant 18' 10" 5.74m
8 Nicholas Berthiaume Senior Newmarket 18' 5.25" 5.61m
9 George Cheney Junior Portsmouth Christian 17' 9.25" 5.41m
10 Ben Tichner Senior Lebanon 17' 3.25" 5.26m
11 Wyatt Lord Senior Fall Mountain 16' 11.25" 5.16m

Boys' Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Joshua Hoffman Senior Campbell 45' 1.75" 13.76m
2 Chandler Sutton Junior Spaulding 42' 4.75" 12.92m
3 Joey Spinale Senior Belmont 40' 10" 12.44m
4 Nolan Cross Senior Exeter 40' 4.25" 12.29m
5 Tyler May Senior Pembroke 40' 0" 12.19m
6 Jack Wilber Junior Winnacunnet 38' 9" 11.81m
7 James Dupuis Junior Pembroke 38' 4.25" 11.69m
8 Zach Cardoso Senior Sanborn Regional 37' 1" 11.30m
9 Peter Landry Senior Pembroke 36' 2.5" 11.03m
10 Peter Ogrinc Senior Lebanon 35' 10" 10.92m
11 Joey Bergeron Junior Bishop Brady 35' 3" 10.74m
12 Drew Adamakos Junior Campbell 35' 1.25" 10.69m
13 Oliver Soares Senior Sanborn Regional 34' 1.75" 10.40m